30 Ağustos 2012 Perşembe

Kredi Dosya Masraflarının İadesi Nasıl Yapılacak, İade Talebi Nasıl YapılabilirBu aralar gündemde bankaların aldıkları haksız bedeller hakkında birçok dava açılıyor. Hesap işletim ücretleri, kredi kartı aidatı vb. bir sürü işlem ücreti için bankalara dava açılıyor ve masrafların iadesi isteniyor. Konularla ilgilenen yerel mahkemeler çoğunlukla mağdur müşteriler lehinde karar veriyor. Bu emsal kararlara bir örnek de kredi kullanan vatandaştan alınan masrafların iadesiyle ilgili olan davalar. Yerel mahkemeler 10 yıl geriye dönük kredi işlem masrafının iadesini bankaların ödemesi gerektiği kararını veriyor.
Son 10 yılda 12 milyon vatandaş kredi kullandı. Bu krediler alınırken dosya masrafı adı altında bankalar çeşitli bedeller alınıyordu. Bankalara dilekçe yazmak kredi masraflarını iade almanıza yeterli olmayabilir.

Kredi Masraflarının İadesi Nasıl Yapılacak, Nasıl İade Talebi Yapılabilir?

Kredi kullandığınız banka genel müdürlüğüne hitaben bir mektup yazarak ödediğiniz dosya masrafının iadesini talep edin. Bu mektubun iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin.

Kredi çektiğiniz banka şubesine de başvuruda bulunabilirsiniz. Mektubunuzda, tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararıyla "kredi masraflarının haksız şart niteliğinde, tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir" ibaresini kullanmayı unutmayın.

Mektubunuzda, son 10 yılla sınırlı olmak üzere bankaya yaptığınız tüm kredi masrafları ödemelerin dökümünü içeren listeyi talep edin.

Bu süre zarfında kesilen kredi masrafı ücretinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte ödenmesini talep ettiğinizi vurgulayın.

0 yorum:

Yorum Gönder